Dietetyk Gdańsk - Długi Targ, telefon: 58/356 22 03 kontakt@dietetyk-dietetyka-gdans.eu

Dietetyk Gdańsk - Zioła w Twojej Kuchni

Zioła w Twojej Kuchni czyli jakich przypraw mozemy używać w trakcie diety

Natura wyświadczyła człowiekowi poważną przysługę, obdarowując go ziołami. Posiadają one właściwości zbawienne dla zdrowia, a przy tym uświetniają smak codziennej kuchni. Gdybyśmy jeszcze chętniej po nie sięgali i potrafili wykorzystywać drzemiący w nich potencjał...

Katalog ziół jest niezwykle urozmaicony, nie sposób poznać ich wszystkich. Jednak na temat tych bardziej popularnych warto dowiedzieć się nieco więcej. Choćby dlatego, że stanowią one nie tylko doskonałe uzupełnienie każdej kuchni, ale z powodzeniem sprawdzają się w roli podręcznej apteczki. Ich niezwykłe właściwości zdobywają coraz szerszą grupę zwolenników. I choć ich działanie znane jest od tysięcy lat, właśnie przeżywają swoją drugą młodość. Świadomość zdrowego żywienia sprawia, że coraz chętniej się po nie sięga.

Bazylia doskonale komponuje się z potrawami z pomidorów, za sprawą jej świeżego, smakowitego aromatu nie sposób pomylić jej z innymi przyprawami. Posiada lekko kwaskowaty smak i wiele pozytywnych właściwości. Usprawnia działanie układu pokarmowego, poprawia trawienie i wzmaga apetyt. Jest niezwykle wygodna w uprawie domowej, lubi słoneczne stanowisko i wilgotną ziemię. Nie lubi, by moczyć jej listki.

Tymianek dodaje się do ciężkich sosów i zup, dzięki czemu nabierają łagodności i są lżej strawne. Zioło doskonale sprawdza się również przy pieczeniu mięs i drobiu. Tymianek posiada właściwości wykrztuśne, olejek z tymianku wykorzystywany jest w zwalczaniu bakterii i grzybów.

Rozmaryn jest kolejnym zielem, które z powodzeniem można uprawiać na kuchennym parapecie. Wspaniale komponuje się w pieczonymi mięsami i rybami, stanowi dodatek do sałatek, ziemniaków i past. Rozmaryn wykazuje działanie moczopędne i rozkurczowe. Przynosi ulgę przy dolegliwościach żołądka, wątroby czy nerek. Gałązki rozmarynu rzucone na węgle grilla nadają mięsu wspaniały aromat.

Majeranek najczęściej stosowany jest przy tłustych i dość ciężkich potrawach, gdyż posiada właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe. Przy bólach głowy warto pić napar z majeranku

Już wkrótce przedstawimy Państwu kolejny wpis o innych ziołach, które z powodzeniem możemy stosować przy każdej diecie.