Dietetyk Gdańsk - Długi Targ, telefon: 58/356 22 03 kontakt@dietetyk-dietetyka-gdans.eu

Dietetyk Gdańsk - Dieta Rozdzielna

Dieta Rozdzielna

Doktor William Howard Hay opracował dietę odchudzającą, której głównymi zaleceniami są: niełączenie w jednym posiłku produktów białkowych i węglowodanowych oraz nieprzekraczanie dziennej dawki 1000 kalorii. Zgodnie z opiniami specjalistów, program żywieniowy stworzony przez doktora Haya jest odpowiednio zbilansowany, nie istnieją zatem większe przeciwwskazania zdrowotne do jego stosowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat diety rozdzielnej.

Amerykański lekarz podzielił produkty na trzy podstawowe grupy: węglowodanowe, białkowe i neutralne. Jak już wiemy, pierwszych dwóch nie należy łączyć, ostatnie zaś można jeść ze wszystkimi innymi. William Hay stworzył dietę, która opiera się na spożyciu w ciągu dnia jednego posiłku węglowodanowego, jednego białkowego i jednego składającego się jedynie z warzyw lub owoców. Chociaż metoda nie jest mocno restrykcyjna, istnieje kilka produktów, które należy wyeliminować z planu żywieniowego, a w ich skład wchodzi: cukier, kawa, napoje gazowane, mocna herbata, alkohol, białe pieczywo, czerwone mięso, wędliny, ciasta i ciasteczka oraz jedzenie typu fast food. Główną zasadą jest częste spożywanie posiłków w niewielkich ilościach oraz pamiętanie o piciu między posiłkami, nigdy w ich trakcie.

W ciągu dwóch tygodni stosowania diety możliwym jest zrzucenie około 2,5 kilograma. Wydaje się to niewielkim spadkiem wagi, natomiast zważając na fakt, że możemy jeść praktycznie wszystko (jeśli tylko nie łączymy białek i węglowodanów), to omawiany plan żywieniowy na pewno znajdzie grono swoich zwolenników. Według twórcy diety rozdzielnej, w procesie metabolizmu, białka i węglowodany wymagają pracy innych enzymów, zatem spożywając oba rodzaje tych produktów w tym samym momencie, żaden z nich nie zostanie dobrze strawiony. Co za tym idzie, może to powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Podział produktów:

  • • Węglowodanowe: ziarna, płatki owsiane, chleb razowy, karczochy, ziemniaki, piwo, słodkie owoce (np. figi, banany, dojrzałe gruszki, winogrona, rodzynki).
  • Białkowe: Białkowe.
  • • Neutralne: oleje roślinne, margaryna, masło, oliwa z oliwek, śmietana, warzywa (oprócz ziemniaków), koperek, czosnek, kiełki, dymka, awokado, miód, otręby, wędliny, zioła.

Jak więc należy prawidłowo komponować posiłki? Produkty białkowe oraz węglowodanowe można bez obaw łączyć z produktami neutralnymi. Jeden posiłek w ciągu dnia powinien składać się jedynie z warzyw lub owoców, w kolejnym powinny dominować białka, zaś w następnym węglowodany. Między spożyciem dania białkowego i węglowodanowego powinny upłynąć co najmniej 4 godziny. W trakcie trwania diety niełączenia, należy wypić około dwa litry wody lub herbaty (zielonej, ziołowej, owocowej) między posiłkami.

Po zastosowaniu diety rozdzielnej przez dwa tygodnie, większość osób traci około 2,5 kilograma. Niektórzy jednak pozbywają się aż 5-7 zbędnych kilogramów przy trzytygodniowym programie. Pamiętajmy, że jeśli chcielibyśmy stosować dietę Haya dłużej, konieczna jest konsultacja z lekarzem.