Dietetyk Gdańsk - Długi Targ, telefon: 58/356 22 03 kontakt@dietetyk-dietetyka-gdans.eu

Dietetyk Gdańsk - O zdrowym odżywianiu

Mały krok - wielkie korzyści czyli jak zdrowo się odżywiać!

Zdrowe odżywianie ma niebagatelny wpływ na kondycję i zdrowie człowieka. To od nas samych zależy, którą ścieżką podążymy i jakie żywienie zagwarantujemy naszemu organizmowi. Czasami mała zmiana w codziennej diecie może skutkować wielkimi korzyściami. I odwrotnie – jednym zaniedbaniem można sobie bardzo zaszkodzić.

Złe nawyki żywieniowe towarzyszą bardzo wielu Polakom. Na ich trzebienie jednak nigdy nie jest za późno, dlatego warto dokładniej zbadać, co kładziemy na swoim talerzu i jak to przygotowujemy.

Kostkom rosołowym stanowcze nie! Chociaż kostki rosołowe i gotowe zestawy przypraw kuszą łatwością użycia, są prawdziwą bombą chemicznych dodatków, konserwantów i ulepszaczy smaku. Lepszą alternatywą okażą się smaczne, świeże zioła zebrane z własnej doniczki. A jeśli już koniecznie chce się używać przypraw i kostek, warto przygotować je samemu. Przyprawę wykonuje się z suszonych warzyw i ziół z ograniczonym dodatkiem soli. A kostki rosołowe przygotowuje się na bazie oliwy i warzyw, a następnie mrozi. Przepisy znaleźć można na internetowych stronach poświęconych zdrowemu żywieniu.

Gotujemy, pieczemy, nie smażymy! Na temat szkodliwości potraw smażonych mówi się bardzo wiele, a jednak Polacy wciąż je kochają. Smażone mięsa, które wprost topią się w tłuszczu to potężny ładunek kalorii i poważne obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego. Tymczasem w piekarniku i parowarze także można przygotować smaczne dania, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię. Jeśli od czasu do czasu skusimy się na smażonego kotlecika, wybierzmy patelnię, na której można smażyć w niewielkiej ilości tłuszczu.

Cukier? Dziękuję! Dwie łyżeczki cukru do kawy, następnie dwie do herbaty. Odrobinkę do płatków z mlekiem, a do tego słodka bułeczka na drugie śniadanie. Zjadamy zdecydowanie zbyt wiele cukru! Nie dość, że jest on obecny w niemal każdym produkcie dostępnym na sklepowych półkach, to sami ochoczo sobie dosładzamy. A przecież desery można doprawić odrobiną miodu, podobnie herbatę i inne napoje. I będzie i smacznie i zdrowo.